Ara
 • Çoraplı Ayı

Zeki Ama Çalışmıyor!

Malcolm Gladwell Outliers kitabında bir ormanda ki en uzun meşe olabilmenin en iyi tohum olmaktan çok daha fazlası olduğunu anlatır.


Ormandaki en uzun meşe ağacı, neden ormandaki uzun ağaç olmuştur? Diğer ağaçlar ondan kısa kalmıştır?

*en sert palamuttan yetişmiştir ondan.

*diğer ağaçlar onun güneş ışığını engellememiştir de ondan.

*çevresindeki toprak derin ve zengin olmuştur da ondan.

*fidanken hiç bir tavşan onun kabuğunu kemirmemiştir de ondan.

*Hiç bir oduncu onu zamanından önce kesmemiştir de ondan.

O zaman eğitim sistemimizde ki en favori fenomenimiz olan zeki ama çalışmayan çocukları çalışkan yaparsak sorunumuz çözülür mü ki?

Yani Allah vergisi zekaya sahip olan çocuklarımız çalışkan olduklarında dünya genelinde adından söz ettirecek başarılar elde eder mi?

Şöyle bir hesap yaptım. Her yıl 1milyonun üzerinde çocuk, yaklaşık 25bin ayrı ilkokulda eğitim almaya başlıyor.

1.000.000/25.000=40

Her okulda ortalama 40 öğrenci her sene eğitim-öğretim kervanına katılıyor. Bu etrafımızda onlarcası bulunan il,ilçe,köy okulundan her sene sadece bir tanesi zeki ve çalışkan ise; senede 25bin dünya geneli başarı elde etmiş çocuğumuz olması gerekirdi.

Her okulda bir tanecik bile zeki ve çalışkan çocuk bulamadık. Bari 10 okuldan 1 öğrenci zeki ve çalışkan olsa; her yıl en az 2500 dünya geneli başarı hikayesi duyardık.

Duyamadık!

Her 100 okuldan 1 öğrenci zeki ve çalışkan ise 250 dünya geneli başarı hikayemiz olurdu.

Olamadı!

O zaman zeki ve çalışkan olmak yetmiyor. Bir anlamda en sert palamut yeterli güneş ışığı ile ormanın en uzun ağacı olamıyor.


Ağaç metaforunu bir kenara bırakıp gerçek yaşama dönersek.


Mozart müzik yapıtları ortaya koymaya 6 yaşında başlıyor. Yetişkin bestecilerin standartlarına göre büyük oranda diğer bestecilerin yapıtlarının birer aranjmanları olarak görülüyor. Mozart’ın özgün müziğini içeren ilk konçertosunu 21 yaşından sonra bestelediği görülüyor.


Yani en az 10 yıldır konçerto yazdığı yaşlarda. Kabaca 10yıl 10bin saat sonra!


Netflixten aşina olduğumuz The Queen’s Gambit dizisinden tanıdık bir isim söyleyeyim şimdi size. ABD'nin yetiştirdiği tek dünya satranç şampiyonu Robert James Fischer namıdiğer "Bobby" Fischer, dünyanın en iyi satranç ustalarından sayılmaktadır.


Fischer satrançta büyük usta olmayı 9 yılda başarıyor. Yani yine yaklaşık 10bin saat sonra!

Ünlü müzik grubu The Beatles onları efsane yapan albümlerinden önce birlikte 1200 kez performans sergiliyor. Ve bu performansların çoğunda ard arda haftanın her günü aralıksız 8 saat müzik yapıyorlar. Bugün değme müzisyenlerin çoğu tüm kariyeri boyunca 1200 kez performans sergilemeden kaybolup gidiyor. The Beatles ise yaklaşık 5 yılda 10bin saate ulaşıyor!

Son olarak da hepimize çip takacağı söylenen Bill Gates neden dünyada sözü dinlenen bir adam olmuş ona bakalım.

 • Bilgisayarların -tek bir makine 1milyon dolardan fazlaydı- bırakın evlerde olmayı kısa süreliğine kullanmak için bile küçük servetlerin ödendiği zamanlarda bilgisayara erişimi vardı.

 • Babası zengin bir avukat; annesi ise hayli zengin bir bankerin kızıydı.

 • 7. Sınıfa kadar devlet okuluna gitti ve ailesi onu özel bir okula aldığı yıl okul bir bilgisayara kulübü kurdu ve programlama öğrenmeleri için terminal kurmaya iyi paralar harcadı.

 • Üniversitelerin bilgisayarları olmadığı yıllarda bilgisayar ile gerçek zamanlı programlama yapma şansı buldu.

 • O yıllarda son teknoloji sayılabilecek, üniversitelerde bile bulunmayan “zaman paylaşımlı bir terminal”de programlama öğrendi. Ve daha 8. Sınıftayken bu şansı yakaladı.

 • Okulundaki bir arkadaşının ebeveyni yakın bir şehirdeki yazılım firmasının kurucularındandı.

 • Bİlgisayarı olan bir firma bilgisayarı kullanmasına izin verdi.

 • Evi Washington Üniversitesine yürüme mesafesindeydi.

Çok şanslıymış değil mi? Peki bu kadar şanslı olduğu için mi bu kadar başarılı oldu dersiniz? Onunla aynı imkanlara sahip yüzlerce çocuk olduğu halde neden sadece o başardı?

Çünkü;

 • Okulundaki bir arkadaşının ebeveyni yakın bir şehirdeki yazılım firmasının kurucularındandı demiştik. Ama Bill şirkette ki bilgisayarı kullanmak için arkadaşını ve ebeveynini ikna etti. Bilgisayarlarını kullanmak için her gün okuldan sonra otobüsle bu firmaya gitti ve akşam geç saatlere kadar programlama yaptı. O sırada diğer çocuklar ne yapıyordu acaba? Daha sonra bu şirket iflas etti ve kapandı.

 • Bill ise başka bir firma buldu. Bilgisayarı olan bu firma bilgisayarı kullanmasına izin verdi.Bilgisayar kullanmak bir servet iken 14 yaşında bu çocuğa neden bilgisayar verdiler dersiniz? Çünkü o 14 yaşındaki çocuk bu şirkete bordrolarının otomasyonun da kullanmak için bir yazılım programladı. Sonra boş vakitlerde program denemeleri yaparken bu firmanın yazılımına ciddi bir zarar verdi ve kovuldu. Yine bilgisayarsız kaldı.

 • Evi Washington Üniversitesine yürüme mesafesindeydi. O mahallede oturan bir çok çocuk gibi! Peki onlardan farklı olarak Bill ne yaptı? Washington Üniversitesinde bilgisayarı kullanmak için ciğerci kedisi gibi aylarca oralarda dolandı. En nihayetinde geceleri 3 ila 6 arasında bilgisayarı kullanabileceği bir imkan buldu ve her gece üniversiteye, evdekiler uyuyunca gitti ve kimse uyanmadan geri geldi. Gece yarısından sonra ve yürüyerek.


Evet şanslıydı ama yalnız değildi. Çevresinde ki yüzlerce çocuk kadar şanslıydı. Ancak kendi yazılım şirketini kurmak için Harward ‘ı terk ettiğinde 7 yıldır sürekli program yapan, arkadaşlarından çok çok daha fazla çalışmış biriydi.


O da 10bin saatlik çalışmanın ardından efsane işler yapmaya başlamıştı.

İbn-i Haldun Coğrafya kaderdir der. Zeki ve yetenekli olmak da bir kader meselesi. Anne-babamızı seçemiyoruz. Dolayısıyla sahip olduğumuz genlerde bir hükmümüz yok! Ama çok çalışkan olmak, çok çok daha çalışkan olmak bizim seçimimiz.

Zeki yada yetenekli bir çocuğunuz varsa onun performansını bir başka çocuğun performansından ayıran ne kadar çok çalıştığı oluyor. Zirvedekiler ise daha fazla çalışmakla, hatta herkesten çok daha fazla çalışmakla kalmıyor. ÇOK ÇOK daha fazla çalışıyor.Murat Bilmez11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör