top of page
Ara
  • Çoraplı Ayı

Çoraplı Ayı kimdir?

Oyuncakların az, sokakta oynayan çocukların çok olduğu bir dönemden kalma Çoraplı Ayı. Aslında bir hayal kahramanı. Issız bir yolun sonunda, soluk bir ışığın yayıldığı bir evde yaşayan korkutucu ama komik bir varlık. Büyüklerin koyu sohbete daldığı odaların koridorlarında, kendisinden haberdar olan çocukların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan bir hayal. Büyükler için Çoraplı Ayı, kimsenin bilmediğini bile bilmediği bir şey!


Akşam ezanı, akşam yemeği ve sonrasında büyüklerin çaylarını yudumlarken koyu bir sohbete daldıkları anlarda, pencerenin önündeki sofada 4 çocuk perdenin aralığından ıssız sokağı ve sokağın sonundaki o soluk ışıklı evi gözlüyorlar. İşte geliyor Çoraplı Ayı, yaklaşıyor. Çocuklar heyecan içinde acaba bu akşam içlerinden birini yakalayabilecek mi? Yaklaşıyor! Yaklaşıyor! Evin önündeki dut ağacının altından geçerken yaprakların hışırtısı duyuluyor. Çocuklar korkudan bakamıyorlar ama yaklaştığını hissediyorlar. Sofada gözleri kapalı 4 çocuk Çoraplı Ayının kendilerini yakalama anını bekliyorlar. Tam o anda menteşelerinin taşıyamadığı ağır kapı yere sürterek açılıyor.

Elinde çay tepsisi ile biri dışarı çıkıp çocuklara sesleniyor. -Çabuk yataklara, cibindiriklerin içine girin bakayım. Gene yem oldunuz sivrisineklere! Çoraplı ayı anında soluk ışığı yanan evine geri dönüyor. Bu gece de hiç bir çocuğu yakalayamadı. Artık yarın geceye kadar gelemez.

80li yıllarda 4 kuzen her tatilde dede ve ninemizin yanında alırdık soluğu. O yıllardan aklımda kalan, uydurma bir oyundu çoraplı ayı geliyor. Amaç eğlenmek, durgun köy akşamlarına heyecan katmaktı. O günlere olan özlemimi yazmayacağım merak etmeyin. Bugünün çocuklarının hiç birisinin 1 saat geçirmek istemeyeceği bir yer olabilir ama benim için çoraplı ayı, atlı bakkal, yağ tenekesinden duş ve bir sürü maceranın kaynağıydı.

Çoraplı ayı hikayesini az da olsa öğrendiniz. Diğer hikayeleri de zamana bırakalım.
#masterchefkimelendi #corapliayi

#bilmediğimibilmediğimşeyler

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page