top of page
Ara
  • Çoraplı Ayı

Butik Okullar

Güncelleme tarihi: 3 Oca 2021

Butik Okul Nedir? Bu soruyu webde aradığımızda, wikipedia dahil bir cevabı yoktu. Ben de az önce wikipedia üyeliği açıp aşağıdaki tanımı ekledim.

Tanım: Öğrenci sayılarının sınırlı tutulduğu, eğitimin daha çok kişiselleştirilebildiği, yönetimsel bürokrasinin en aza indirilerek işletildiği okul tipi. Kendi kişisel deneyimlerimi, az-çok okuduğum şeyleri göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir tanım yapabiliriz diye düşünüyorum. Butik kelimesinin kökenine inersek Fransızca kökenli. Değerli, nadir bulunan, lüks şeylerin satıldığı küçük dükkân olarak kullanılmış. Bu şekilde kullanımı devam etse de bir endüstrinin bir yönünde uzmanlaşmış küçük bir departmanı da yine butik kelimesi ile ifade edilmekte. O halde butik toplu üretimden ziyade el emeği göz nuru olan, kişiye özgü, kaliteli tasarımların sunulduğu uzmanlaşmanın ifadesi diye özetleyebiliriz. Peki, eğitim standartların çok üzerinde bir kaliteyi ve uzmanlaşmayı hak eden bir kavram değil midir?

Toplum olarak seri üretime ve tüketime vazgeçemeyecek bir şekilde alıştık. Ama okullarda durum böyle olmamalı. Okullar içerik ve özgünlük kaygısı taşımalı. Eğitim; nicelik yerine nitelik kavramının öne çıkması gereken en önemli toplumsal mevzulardan biri.


2019’da 320 Bin Ton Fındık İhracatından 2,28 Milyar Dolar Gelir Sağlandı.

Yani ülkemizin en önemli ihracat ürünlerinden birinin kilogramı yaklaşık 7 $


Şimdi İphone 11 Pro Max’in 1 kilogramı kaç para? diye hesap yapalım. Bu ürün standartlarında 226gr ve fiyatı 11.999 TL. Yani 1 kilogram iphone yaklaşık 7000$.

Nicelik ve nitelik kavramı üzerine basit bir matematiksel hesap bu. Eğitim ise böyle basit hesaplara indirgenemeyecek kadar önemli. Okulların öğrenci sayıları asla kalite kriteri olarak değerlendirilmemeli. Butik okul daha küçük sınıflar ve daha az öğrenci fikri ile yola çıktığı için kalite ve miktar arasındaki farkı tamamen ortadan kaldırmış oluyor. Ebeveynlerle çocukları üzerine yaptığım sohbetlerin konusu genelde okul beklentileri oluyor. Çocukları için en iyisini istediklerini söylüyorlar. Aynı zamanda çocuklarının sahip oldukları şeylere benzer deneyimler yaşamasını istiyorlar. Ev ve okul arasında fikir ayrılığı olmadan, ev ve okulun birbirini destekler tutumlar sergilemesi gerektiğini ifade ediyorlar. Bunun yanında birincil endişesi içerik ve özgünlük olanlar bunu çocuklarının öğrenim hayatına da taşımak istiyor. Bence okul yöneticilerinin her öğrencinin adını bilmediği bir okul, büyük okuldur.

Düşünsenize; iki veli kendi aralarında konuşuyorlar. Biri diyor ki bizim oğlanın okulu 3500 kişi! Diğeri cevap veriyor: -okul mu bizim kızın okuluna sadece bu sene 1500 kişi kayıt yaptırdı. Allah aşkına! Böyle bir nicelik eğitimin kalitesi hakkında, bizi fikir sahibi yapabilir mi? Yapılan araştırmalar okul büyüklüğünün, sosyal uyum, ebeveyn katılımı ve akademik başarı dahil olmak üzere eğitim kalitesi üzerinde etkisinin olmadığını göstermektedir. Hatta öğrenci sayısı 300’den az olan okullarda; okul notları, test puanları, okuldaki sosyal başarıları, üst düzey düşünme becerileri, lise sonrası başarıları ve yıllarca süren eğitim hayatları göz önünde bulundurularak; her yetenek seviyesindeki ve her türlü ortamdaki ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için yapılan araştırmalar gösteriyor ki


Öğretmen, öğrenci ve okul yöneticileri arasındaki tutum butik okullarda daha olumlu.

Butik okullarda öğrenci öz algısı daha yüksek, akademik başarı büyük okullardaki öğrencilere eşit veya daha üstün.

Butik okullarda daha ilgili olan okul yöneticileri bulunuyor ve ekip ruhu teşvik ediliyor. Aidiyet duygusu büyük okullara göre daha fazla gelişiyor.

Öğretmenler, butik okul öğrencilerini birey olarak tanıdığını ve geldikleri aile geçmişlerine hâkim olduklarını söylüyorlar. Böylece gerçekleşen davranış veya performans değişiklikleri hemen fark ediliyor ve büyük sorunlara dönüşmeden çözmek için gerekli adımlar atılabiliyor.

Öğretmenler, derslerini ve stillerini öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere uyarlamak istediklerinde butik okulların adaptasyonu kolay oluyor.

Devamsızlık konusunda butik okullar büyük okullara göre yüksek devam oranlarına sahip.

Butik okullarda, eğitim sürecine ebeveyn katılımı daha fazla.

Büyük okullardan butik okullara geçiş yapan öğrenciler genellikle katılımda iyileşme gösteriyor.


Eğitim maliyetleri devletler için her zaman büyük bütçe yükü demek. Ülkemizde bir milyonun üzerinde öğretmen ve on sekiz milyonun üzerinde öğrenci var. Milli Eğitim Bakanlığının 2020 bütçesi ise 177 milyar TL. Bu tutar ise merkezi yönetim bütçesinin yüzde 16.2’sini oluşturuyor. Peki çocuklarının güvende olduğunu bilmek isteyen bir ebeveyn bunun için bir tutar söyleyebilir mi?

Öğrenci sayıları 300’den az olan okullarla öğrenci sayısı 1.000 veya daha fazla olan okulları karşılaştırdığımızda, araştırmalar şunları ortaya koyuyor. Büyük okullarda yöneticilerin öğrenciler için destekleyici bir ortam yaratması daha zor. Bu da daha fazla vandalizm, daha fazla hırsızlık, daha fazla fiziksel kavga ve daha şiddetli suçlar demek.

Eğitim filozofu Thomas Sergiovanni’ye göre, bir okulun üyeleri çok az olduğunda, herkesin varlığı ve katkısı bütünün işleyişi için daha önemli hale geliyor. Küçük bir okuldaki öğrenci gazetesi veya okul sporları takımları, tek bir öğrencinin katılma tercihine kolayca bağlı olabiliyor. Bu da o öğrencinin okula gelme konusundaki motivasyonunu artırabiliyor. Ebeveynlerin katılımı için de aynı şey geçerli. Her bir velinin eğitim süreci içinde olma ihtiyacı çok daha yüksek oluyor. Bürokrasiye boyun eğmeden öğrenmeyi geliştirmek ve büyütmek için Sergiovanni, bir okulun 300 öğrenciyi geçmemesi gerektiği düşüncesinde.


Butik okul avantajları

Kapısı her zaman ebeveynlere açıktır ve okul-ebeveyn-öğrenci üçgeninde hızlı bir iletişim vardır.

Giderek daha çeşitli ve benzersiz eğitim materyalleri ortaya çıkıyor. Aynı okulda olduğu için her öğrencinin aynı şekilde öğrenmesi, aynı anda anlaması mümkün olabilir mi? 10 tane 6. Sınıfın olduğu bir sınıfta tüm öğrenciler aynı kazanımı aynı anda elde edebilir mi? Butik okulların değişik seviyelerde ki gruplara ulaşması ve ihtiyaca yönelik bir imkan sunması büyük bir artıdır. Böylece akademik ve pedagojik düzeyde öğrencilere ulaşılır, en iyi öğrendikleri yolları anlamalarına yardımcı olunur.

Kuşkusuz, toplumumuz ve dünya Covid-19 sonrası dramatik bir şekilde değişti ve değişmeye devam edecek. Bu değişimin gerçekleştiği hıza ise toplumlar olarak ayak uydurmak zorunda kalacağız. Aynı şeyi eğitim alanında yapacak okullara ihtiyacımız olacak. Öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak öğrenen, düşünen ve uygulayan okullara. Butik okullar bu değişimleri yapmak için büyüklük, ölçek ve gerekli çevikliği doğal olarak sunabilecek kapasitedir.Eğitim konusunda okulun toplumlara ne kadar bağlı olduğu ortada.

Butik okullar, ebeveynlerin öğrencilerini, öğrencilerin ise kendilerini tanıması için iyi bir fırsattır. Bu fırsatı öğrenimleriyle gerçek dünya arasında bağlantı kurmak için kullanabilenler, kendi gerçekliğinden kopmuş nesiller üreten bir dünyada kritik öneme sahiptir.


#corapliayi #okul #butik


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2 Post
bottom of page