Ara
  • Çoraplı Ayı

Gandhi’nin terlikleri


Bu hafta bir yazı çarptı gözüme; Hindistan’ın efsanevi lideri Mahatma Gandhi’nin bir anısını anlatıyordu.


Gandhi seyahat etmek üzere bindiği bir trene son anda yetişir. Trenin daha merdivenlerindeyken, tren hareket etmeye başlar. Tam bu anda aceleden sandaletlerinden biri kayıp düşer. Tren hızlanır ve geri dönmek için zaman olmaz. Gandhi hiç tereddüt etmeden ikinci sandaletini çıkarır ve birincisine doğru fırlatır. Yanındakiler bunu neden yaptığını sorduğunda, bir sandaletin ona hiçbir faydası olmayacağını, ancak ikisinin kesinlikle başka birine yardım edeceğini söyler.

Yazı, insanların bu hikayeyi bir hayırsever eylemin harika bir örneği olarak gördüklerini ama bundan daha fazlası olduğunu anlatıyordu. Yazıya göre bu aynı zamanda bilgece bir eylemdi. O sandaleti fırlatan Gandhi burada 2 şey öğretiyordu.


1-Dünyadaki insanların neye ihtiyacı olduğunu biliyordu.


2-Neyi bırakacağını biliyordu. (Bence daha önemlisi)

Sizi bilmem ama ben bu hikayeden; bazen vazgeçmenin çok şey olduğunu öğrendim. Zamanı geldiğinde, başkaları için elindeki imkanlardan vazgeçmenin!

Eğitim, siyaset, dernek, şirket bir sürü kurum ve kuruluş şu an vazgeçemeyenlerin elinde değil mi? Diğer sektörleri bilmem ama eğitim zamana ayak uyduramayanların, tek terliği ilerde lazım olur diye sağlayanların yeri olmamalı.

Eğitimden bir örnek verip meslektaşlarımı kırmak istemem. Bir metafor ile düşüncelerimi anlatmak istiyorum. 22 yıl önce aldığım ehliyet şu an güvenli bir şekilde araba kullanmamı sağlar mı? 22 yıldır belki hiç araç kullanmadım. Şu an bu ehliyete güvenerek yollara çıkmam doğru olur mu? Kendimin ve trafiktekilerin hayatlarını tehlikeye atmaz mıyım?


Peki! Ne yapılabilir? Her yıl araçların güvenli seyahat edebilmesi için araç sahipleri ceplerinden ücret ödeyerek araçlarının bir kurum tarafından kontrol edilmesini sağlıyor. Vize olarak bilinen bu yöntem senede bir kez de olsa trafikte freni tutmayan, farları yanmayan, standartlara uymayan bir sürü arabayı tespit ederek, muhtemel kazaları önleme amacı taşıyor. İşe yarayıp yaramadığını bilmiyorum. Ama düşünce güzel.


Gelin şimdi kısa bir yazılı yapayım sizleri. Bakalım eğitim kültürü ve ahlak bilgisi dersinden geçer not alabilecek misiniz?


Soru-1) Ülkenin her yanı araç ekspertizi yapan işyerleriyle doldu. Alacağı arabayı 2-3 ekspere göstererek karar veren bizler; çocuklarımızın öğretmenlerine, okullarına nasıl karar veriyoruz. Tanıdık eski veli yada eski eğitimci olması muhtemel

bir kaç kişiye, sormanın dışında kalan bir yöntem yazınız. (20 PUAN)


Soru-2) Peki en değerli varlıklarımızı, çocuklarımızı emanet ettiğimiz okullar, öğretmenler, eğitim kurumları kaç yılda bir ve ne maksatla kontrol ediliyor? (20 PUAN)


Soru-3) Yasal olmadığı için kanunlara uymaya da gerek duymayan; türlü sıfat ve adlar ile eğitim verdiğini söyleyen iş yerleri var. Eğitimcilerinin öğretmen bile olmasına gerek olmayan bu yerler kimin denetiminde? (20 PUAN)

SORU-4) Gandhi, tren kalkarken ve ikinci sandaletini atarken, neyi saklayacağı ve neyi bırakacağı konusunda bilgelik gösterdi. Bugünün öğrencileri için yarının yolculuğunda sandaletler acaba kimlerde ve bu kişiler bilgelik gösterecekler mi? Açıklayınız. (40 PUAN)
6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör