Ara
  • Murat Bilmez

Gözetmen, süre bitti kalemleri bırakın! demeden önce


Ders çalışmayı alışkanlık haline getirmek için 6 taktik!


İnsanlar uzun ve kesintisiz zaman dilimleri boyunca çalışma imkanı bulabildikleri ölçüde başarılı oluyorlar. Ama bu bir günde elde edilebilecek bir başarı değil. Yüzeysel modda çalışan bir zihin bir çırpıda derinliklere dalarak üretime başlayamaz. Önceden elde edilmiş başarıların bu uzun ve kesintisiz çalışma saatlerini beslemesi gerekir.Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Bir de zararın neresinden dönsen kardır derler. Bu iki atasözüne güvenerek ders çalışır gibi yapmayı verimli ders çalışmaya döndürebilirsiniz. Odaklanmış bir şekilde ders çalışmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.  1. Çalışmak için özel bir mekan belirle! El yapımı ahşap, binlerce liralık bir masadan bahsetmiyorum. Temiz, düzenli bir plastik masa ve kapısında “rahatsız etmeyin” yazan bir oda işini görecektir. Burada dikkat edeceğin nokta “rahatsız etmeyin” yazısı tüm gün orada asılı olmamalı. Sadece gerçek anlamda ders çalışırken bu yazı asılmalı ve belirli bir süreyi kapsayan sınırlı bir çalışma olmalı.


Bu konuda dikkat edeceğiniz bir diğer husus, yeni başlangıçların para harcamak için dayanılmaz zamanlar olmasıdır. Evde spora başlanırken alınmış ve bir daha hiç kullanılmamış eşyalarınız mutlaka vardır. Çocuk ders çalışmaya başlayacak diye tüm odayı yeniden dekore etmeye gerek yok.2. Cep telefonunu, tablet gibi bildirim saçan cihazları çalışma sırasında evin en ücra köşelerine kaldır. Ödevlerine bakmak, araştırma yapmak vb. bahaneler için sesi kısılmış bir halde yanında bulunan bir telefonun yanıp sönen o küçücük bildirim ışığı yada titreşimi hangi baba yiğidin konsantrasyonunu bozmaz ki! Bu tür düzen bozucu şeyler için baştan kararlar almak önemlidir. Çünkü çalışma sırasında neyin serbest neyin yasak olduğuna her defasında yeni baştan karar vermek verimliliğinize ciddi zararlar verir.
3. Günün büyük bölümünün zamanı nasıl kullandığına dikkat etmeden, otomatik pilotta geçmesine izin verme.

Bunun için haftasonları dahil her gününü planla ve bu planlara harfiyen uy!


Dinlenme, yemek, oyun gibi her ihtiyacını planlamaların içine koy! Gün içerisinde programını aksatabilecek gelişmeler olabilir. Bir konuyu çalışmak planladığından uzun sürebilir. Asla bekleyemeyecek bir görev tüm planı alt üst edebilir. Sorun yok! boşluk bulduğun ilk fırsatta programını revize ederek yola devam et. Zamanla bu konuda pro olacaksın 😉 merak etme! Amacımız her ne pahasına olursa olsun programı takip etmek değil. Amaç; akıp giden vakti nasıl kullandığını görebilmeni sağlayan bir çizelgeye sahip olmak. Neye ne kadar zaman harcadığını bilmek önemli. Öğrenciler ile bu tür ajanda çalışmaları yaptığımda en sık gördüğüm şey ne biliyor musun?

-hiç kendime vakit ayıramadım 😔

dediği bir hafta sonunda günde 10 saat bilgisayar oynamış olduğunun farkına varmamış olması.


4. Çalışma sırasında odaklanman gereken ne varsa günün dersleri olabilir, soru çözümü olabilir, tekrar edilmesi gereken bir konu olabilir. Öyle bir an vardır ki tüm planlamalarını zora sokar. Ders çalışma dışında hemen her şey cazip gelir. Boş bardağını mutfağa götürmeyen sen, annene bulaşıklarda yardım etmek istersin. Odada temizlik yapmak, kitaplarını düzenlemek, masanı toplamak istersin.


İşte tam da bu sebepten iradeni tasarruflu kullanmalısın. Çünkü irade, kişilik özelliği olmaktan çok, kullandıkça tükenen kısıtlı bir kaynaktır. Bilim insanlarının irade hakkında ortaya koyduğu önemli ve şaşırtıcı gerçek irademizin çalıştıkça yorulan kaslarımız gibi olmasıdır.5. Beyin yaklaşık bir buçuk kilogramlık bir et parçası. Tüm gün odaklanmış bir şekilde ders çalışmayı sürdürebilmesi için takviyeye ihtiyaç duyması çok normal. Bu takviyeyi rutinlerle sağlayabilirsin.


Mesela yürümek, şu korona günlerinde zihni berrak tutacak en yararlı egzersizlerdendir. Her çalışma öncesi kısa bir yürüyüş yapıp, ardından bir bardak portakal suyu ile masaya oturmak denenebilir.6. Detaylı bir skor tablosu; odaklanma gerektiren dersler ya da konular hakkında faydalı bir kılavuz olacaktır.

Yaptıklarını herkesin görüp takip edebileceği günlük, haftalık,aylık ve dönemlik skor tabloları hazırlamak rekabet atmosferi ve motivasyon takviyesi sağlayacaktır. Bunları grafiğe dökmek, görsel olarak çalışma sürecinin gözler önünde olması sayfalar dolusu analizlere bedeldir.


Bunun için bir karton parçası ile işe başlayabilirsin. Kartonu satırlara böl, her satıra haftanın günlerini ve tarihlerini yaz. Planlama yaparak geçirdiğin her yarım saat için kartona bir çizik at. Karton sürekli gözünün önünde bir yerde asılı olsun. Böylece çalışmaya ayırdığın planlanmış zamanların somut bir çıktısını elde etmiş olursun.


Ne demiştik, başlamak bitirmenin yarısıdır. Hadi o zaman!

İyi çalışmalar..

Murat Bilmez


15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör