Ara
  • Çoraplı Ayı

Öğrenciler neden ödev yapmaz?

Şimdi 2 öğretmen arkadaşım arka arkaya aradı.. Biri hocam bu çocuklar gönderilen mesajları okumuyorlar mı? Diye serzenişte bulunuyordu. Evet okumuyorlar çünkü bir sürü detay ve açıklama içinden kendi ile alakalı olanı bulup ona göre davranmak yerine kolayına kaçıyor ve yapması gerekeni en iyi bilen ve en kolay ulaşabildiği kişiye ulaşarak ne yapması gerektiğini soruyor.

Üzerinde uzunca düşünülmesi, tartışılması gereken şey ise 296 sözcük içeren bir açıklama metninde tüm detaylar verilmesine rağmen öğrenciler neden öğretmenine ne yapacağını sorar? 296 sözcük okumak zor bir şey mi ki, öğrenciler kolay olanı tercih ederek telefon ile arama yapıyorlar!

İnsanlar doğası gereği tembeldir. Her zaman; en az çaba ile mevcut koşullardaki en kolay davranışı sergilerler.

Tembellik ya da verimlilik. Arada çok ince bir çizgi var. Ödevleri kontrol ederken, öğrencinin bu çizginin hangi tarafında olduğunu anlamaya çalışırım. Eğer ödevini yapmış olmak için karanlık tarafı seçerse 1+1=7 düzeyinde açıklamalar görürsünüz. Bu onun tembellik üzerine kurulu bir ödev gönderdiğini almanızı sağlar.

Eğer verimlik üzerine kurulu bir ödev gönderdiyse 1+1=2 olduğunu kullanmıştır. Onun ödevinde 1+1=2 görmezsiniz bile, ama bildiğini yaptığı açıklamalardan anlayabilirsiniz.

Bu konuda benim naçizane fikrim şu. Eğer öğrenci mutlak sonda ödev yapmamanın ne gibi sonuçlar doğuracağına dair somut verilere sahip ise; yani iyi bir eğitim almış olmanın nihai getirilerini idrak edebiliyorsa ödev, görev ve sorumluluklarını yerine getirmede sorun çıkmıyor. Ebeveynler olarak bizler mutlak sona onlardan çok daha yakın olduğumuz için, iyi bir eğitim almalarının bir çok seçenek içerisinde en garantisi olduğunu düşündüğümüz için ısrarcıyız, endişeliyiz. Elimizde ki her imkanı onlar için kullanmaya meyilliyiz.


Burada beni düşündüren şey ise; onlar için en iyisini isterken sunulan imkanların karşılığını başarı olarak almak istemek. En iyi marka cep telefonu ile derslerde başarılı olmak arasında bir bağlantı var mı? Yoksa biz ebeveynlerde kolayına kaçıp çocuklarımızın hissettikleri ile düşünceleri ile görüşleri ile ilgilenmek yerine bilgisayar,telefon vs. Almayı tercih ediyor olabilir miyiz?


Murat Bilmez


Hadi ders çalış! Başarılı ol!

29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör